Klasa Ratownicza w Gimnazjum nr 24 w Bydgoszczy 

2016/2017

Informacje o konkursach

2015/2016

2014/2015

2013/2014

    2012/2013

Rok szkolny 2016/ 2017
Klasa Ratownicza w Gimnazjum nr 24 w Bydgoszczy 

   

FINAŁ V OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „DZIAŁAM BEZPIECZNIE”

10 czerwca 2017 r. na terenie Gimnazjum nr 24 w Bydgoszczy odbył się finał V Ogólnopolskiego Konkursu „Działam bezpiecznie”.

Finaliści konkursu

I miejsce                          Gimnazjum nr 7 w Lublinie

II miejsce                         Gimnazjum nr 24 w Bydgoszczy; Gimnazjum nr 30 w Bydgoszczy

III miejsce                        Gimnazjum nr 12 w Poznaniu

   

Warsztaty AZYL

21 października 2016 r. klasa IA uczestniczyła w warsztatach AZYL realizowanych w ramach ogólnopolskiej konferencji przez Komendę Miejską Policji w Bydgoszczy.

Uczniowie potrafią reagować na zagrożenia terrorystyczne i chętnie utrwalają te umiejętności w czasie zajęć lekcyjnych.

 

Z wizytą w studio TVP 3

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wraz z ZS 22 uczestniczyli w nagraniu programu „ Na zdrowie” realizowanym przez TVP Bydgoszcz w dniu 20.09.2016 r.  Tematyka obejmowała pobyty sanatoryjne
i możliwość kontynuacji nauki w czasie leczenia. Każda telewizyjna przygoda jest dla nas nowym wyzwaniem.

http://bydgoszcz.tvp.pl/27012400/20092016

Rok szkolny 2015/ 2016
Klasa Ratownicza w Gimnazjum nr 24 w Bydgoszczy 

Zajęcia z policjantami „drogówki”

6 czerwca 2016 r. klasa IIA uczestniczyła w zajęciach przeprowadzonych przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, realizowanych na terenie jednostki przy ul. Iławskiej. Dowiedzieliśmy się o zagrożeniach w ruchu drogowym, wiemy już, w jaki sposób zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego nie ma przed nami tajemnic.

 

FINAŁ IV OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „DZIAŁAM BEZPIECZNIE”

4 czerwca 2016 r. na terenie Gimnazjum nr 24 w Bydgoszczy odbył się finał IV Ogólnopolskiego Konkursu „Działam bezpiecznie”.

II miejsce                           Gimnazjum nr 24 w Bydgoszczy 

Warsztaty w SP2

 czerwca 2016 w ramach obchodów Dnia Dziecka klasa 2a przeprowadziła warsztaty w udzielaniu pierwszej pomocy wśród uczniów klas IV-VI w SP2

Kolejna wizyta  w JR-G nr 3 PSP

Kolejne zajęcia zrealizowane w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 3, przy ul. Ludwikowo odbyły się 9 maja 2016 r. dla kl. IIA.

Zapoznaliśmy się ze sprzętem gaśniczym, specyfiką i wyposażeniem poszczególnych wozów bojowych, wyposażeniem torby R1. Wiemy, w jakim cyklu odbywa się edukacja strażaka i w jaki sposób pokonać ścieżkę rekrutacyjną. Nasze koleżanki z przyjemnością prezentowały się w strojach strażackich.

Zajęcia w JR-G nr 3 Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy

Zajęcia zrealizowane we współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej odbyły się 25 kwietnia 2016 r. w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 3, przy ul. Ludwikowo.

Zapoznaliśmy się ze strukturami i organizacją Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego, a także nauczyliśmy, w jaki sposób należy zabezpieczyć miejsce wypadku komunikacyjnego. Wiemy także, z czym związana jest trudna praca strażaka.

Mieliśmy również możliwość obejrzenia wozów bojowych Straży Pożarnej. Zapoznaliśmy się z zadaniami poszczególnych jednostek PSP.

Jednostka zajmująca się również ratownictwem wysokościowym ukazała się od najciekawszej strony. Ścianka wspinaczkowa była miłym akcentem podsumowującym nasze zajęcia.

Kolejne wizyty w SP nr 58

21.03, 4.04 oraz 18.04.2016 r., uczniowie klas ratowniczych kolejno realizowali zajęcia z zakresu pierwszej pomocy dla uczniów klas 1b, 1c, 1d Szkoły Podstawowej nr 58 w Bydgoszczy.

Dzieci znają już numery alarmowe, potrafią dokonywać wstępnej oceny poszkodowanego, powiadamiać służby ratunkowe, postępować z poszkodowanym nieprzytomnym, układać chorego w pozycji bezpiecznej, udzielać pomocy przy zadławieniu i krwawieniu.

Zajęcia pokazały, jak ważna jest tematyka naszych spotkań i ogromne zaangażowanie dzieci oraz nauczycieli

Drzwi Otwarte w Collegium Medicum UMK 

Sprawdź nas! To hasło tegorocznych Drzwi Otwartych Collegium Medicum. 
31 marca 2016 r. uczniowie klasy II a uczestniczyli w tym wydarzeniu. Uczelnia oferuje 16 kierunków medycznych na 3 Wydziałach. W związku z tym klasa ratownicza została poprowadzona ścieżką, która zweryfikowała ich zainteresowania.
Na uczestników czekała niespodzianka – nieoczekiwany poród. Mały rekonesans po uczelni, dał możliwość przyjrzenia się pracy personelu w okazale prezentującym się Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

POWRÓT

Wizyta ratownika WOPR

22.03.2016 r. uczniowie klasy II A ratowniczej, uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez ratownika WOPR- pana Mieszka Wdowiaka. Zapoznali się z pracą ratowników wodnych, uregulowaniami prawnymi, sprzętem ratunkowym, podstawowymi czynnościami ratunkowymi realizowanymi w wodzie i na wodzie.

POWRÓT

Warsztaty dla maluchów z SP nr 58

14.03.2016 r. uczniowie klas II i IIIA naszego gimnazjum przeprowadzili zajęcia z zakresu pierwszej pomocy dla uczniów klasy 1a Szkoły Podstawowej nr 58 w Bydgoszczy.

Dzieci zapoznały się z numerami alarmowymi, nauczyły się dokonywać wstępnej oceny poszkodowanego, powiadamiać służby ratunkowe, postępować z poszkodowanym nieprzytomnym, układać chorego w pozycji bezpiecznej, udzielać pomocy przy zadławieniu, krwawieniu.

Kolejne klasy pierwsze czekają na naszą wizytę.

Program "Na zdrowie"

11 WRZEŚNIA 2015 R. MŁODZIEŻ Z GIMNAZJUM NR 24 ORAZ UCZNIOWIE ZS NR 22 UCZESTNICZYLI W NAGRANIU PROGRAMU „ NA ZDROWIE” POŚWIĘCONEMU MIĘDZY INNYMI UDZIELANIU PIERWSZEJ POMOCY.

TO BYŁA PIERWSZA TELEWIZYJNA PRZYGODA „NA ŻYWO” NASZYCH RATOWNIKÓW, POKAZUJĄCA JAK WAŻNE SĄ DODATKOWE ZAJĘCIA REALIZOWANE W RAMACH KOŁA RATOWNICZEGO.

POWRÓT

 

Rok szkolny 2014/ 2015
Klasa Ratownicza w Gimnazjum nr 24 w Bydgoszczy 

III Ogólnopolska Konferencja Naukowa

Edukacja dla bezpieczeństwa a nauczanie pierwszej pomocy. Zintegrowane działania służb ratowniczych i placówek oświatowych

W dniach 16- 17 października 2014 r. wzięliśmy udział w ogólnopolskiej konferencji, organizowanej m.in. przez  G 24, która odbyła się w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Wykład inauguracyjny zatytułowany Bezpieczeństwo imprez masowych wygłosił płk Andrzej Kruczyński, CSAT. W programie konferencji znalazły się m.in.: sesje poświęcone bezpieczeństwu, zagrożeniom bezpieczeństwa, profilaktyce i reagowaniu oraz pierwszej pomocy. Tematyka konferencji została podzielona na cztery moduły zrealizowane w ciągu dwóch dni. Ponadto  uczestnicy mogli wziąć udział w przygotowanych dla nich warsztatach.

Zajęcia warsztatowe przedstawiały następującą tematykę:

 • Ćwiczenia AZYL

 • Elementy medycyny pola walki

 • Ewakuacja z pojazdu

 • Podejmowanie tonącego z wody

 • Postępowanie w urazach kostno-stawowych

 • RKO niemowląt i dzieci

 • Warsztaty metodyczne dla nauczycieli EDB – sprzęt szkoleniowy

 • RKO dzieci i dorosłych z zastosowaniem AED

 • Nagłe stany internistyczne

Na zakończenie dwudniowej konferencji bydgoscy strażnicy miejscy zaprezentowali przygotowany przez treserów psów SM.

Szczegóły w zakładce- KONFERENCJA - www.bezpieczenstwo.byd.pl

 

Tydzień Bliskości

Stowarzyszenie Rodzin Bydgoskich „KROPKA” zaprosiło do współpracy nasze gimnazjum do realizacji warsztatów w ramach Tygodnia Bliskości w terminie 6-12 października 2014 r.

Ideą bydgoskiej edycji Tygodnia Bliskości jest uświadomienie, jak ważne są więzi pomiędzy dziećmi
a rodzicami już od samego początku decyzji o rodzicielstwie.

Na całym świecie odbywają się warsztaty i wykłady, które mają na celu szerzenie świadomego rodzicielstwa poprzez wspieranie, promowanie ochrony zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci, szerzenie zdrowego stylu życia oraz propagowanie ekologicznych trendów.

Klasa ratownicza zaangażowała się w realizację warsztatu BLS/AED u dorosłych, dzieci i niemowląt.

Ćwiczyli zarówno dorośli – mamy spodziewające się potomstwa oraz najmłodsi. Było to dla nas wszystkich ciekawe doświadczenie.

Inauguracja 2014/2015

1 września 2014 r. kolejny rocznik uczniów rozpoczął zajęcia w klasie ratowniczej Gimnazjum nr 24
w Bydgoszczy.

Realizują autorski program „Edukacji dla bezpieczeństwa” w wymiarze 2 godzin tygodniowo.

Zatem mamy już trzy klasy ratownicze.

   

Zajęcia w Szkole Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy  

10.01 oraz 16.01.2014r. r.

Pierwsze zajęcia zrealizowane we współpracy ze Szkołą podoficerską Straży Pożarnej odbyły się 10 stycznia 2014 r.

Zapoznaliśmy się z pracą oficera dyżurnego, a także nauczyliśmy, w jaki sposób należy zabezpieczyć miejsce wypadku komunikacyjnego.

Mieliśmy również możliwość obejrzenia wozów bojowych Straży Pożarnej. Zapoznaliśmy się z zadaniami poszczególnych jednostek PSP.

 Ciekawe zajęcia zobaczyliśmy na poligonie SP PSP.

Światowy Dzień Wcześniaka

POWRÓT

Uczniowie klas IA i IIA włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Wcześniaka. Wspólnie z uczniami ZS 22 przygotowali 2455 skarpetek, które zostały umieszczone na Oddziale Wcześniaków Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy. Finał tego przedsięwzięcia miał miejsce 17 listopada
2013 r.
 

Goście z KMP

POWRÓT

  Zajęcia K- jak kibic przeprowadził asp. Adam Papke z Komendy Miejskiej Policji. Znamy kulturę stadionową i wiemy, jakich zachowań należy unikać.

Inauguracja roku szkolnego 2013/2014

POWRÓT

2 września 2013 r. kolejny rocznik uczniów  rozpoczął zajęcia w klasie ratowniczej Gimnazjum nr 24 w Bydgoszczy. Realizują autorski program „Edukacji dla bezpieczeństwa” w wymiarze 2 godzin tygodniowo.

 

W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „Działam bezpiecznie” DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH
zajęliśmy 4 miejsce.

To dla nas duży sukces.

POWRÓT

Uroczyste otwarcie

20 marca 2013 r. odbyło się uroczyste otwarcie Pracowni Ruchu Drogowego. Zakupu wyposażenia dydaktycznego do sali dokonał Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bydgoszczy.
W uroczystości uczestniczyło wielu znamienitych gości.

Mamy piękną, dobrze wyposażoną salę, w której lubimy się uczyć.

POWRÓT

 

Zajęcia w Komisariacie  Policji Bydgoszcz- Wyżyny

8 lutego gościliśmy w Komisariacie Policji Bydgoszcz – Wyżyny. 

Poznaliśmy kulisy pracy policjantów z różnych komórek organizacyjnych. Dowiedzieliśmy się jakie zadania spoczywają na funkcjonariuszach wydziału prewencji oraz czym na co dzień zajmują się „kryminalni”. Swoje umiejętności oraz kulisy pracy zaprezentował również technik kryminalistyki zajmujący się zabezpieczaniem śladów na miejscu zdarzenia.

Mieliśmy okazję zobaczyć jak wyposażony jest „niebieski pokój”, miejsce w którym rozmawia się
z najmłodszymi. Dodatkową atrakcją przygotowaną przez mundurowych był pokaz sprzętu wykorzystywanego przez policjantów w sytuacjach podwyższonego zagrożenia.

Więcej na:

http://www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/_portal/news/13605894135118f2654a4c7/Przyszli_ratownicy_z_wizyt%C4%85_w_bydgoskim_komisariacie.html

http://www.bydgoszcz.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/_portal

POWRÓT

Wigilia klasowa

21 grudnia 2012 r. spotkaliśmy się na wigilii klasowej. Złożyliśmy sobie życzenia, posmakowaliśmy wielu łakoci i nie zapomniał o nas św. Mikołaj

Życzę, wielu dobrych ocen 
w Nowym Roku 2013

Zajęcia praktyczne

Kolejne zajęcia praktyczne odbyły się 7 grudnia 2012 r. na sali gimnastycznej Policyjnego Towarzystwo Sportowego "Gwardia" w Bydgoszczy. Ćwiczyliśmy sytuację zakładniczą i bezpieczne zachowania. Ćwiczenia przeprowadził pan asp. Adam Papke z Wydziału Prewencji KMP.  

POWRÓT

Wolontariusze Fundacji Świat Dzieciom

4 grudnia 2012 r. gościliśmy studentów ratownictwa CM UMK - wolontariuszy fundacji Świat Dzieciom. Przygotowywali się oni do prowadzenia zajęć z pierwszej pomocy w ramach programu „Serce na start”, który we współpracy ze Strażą Miejską realizowany jest w klasach VI bydgoskich szkół podstawowych.

POWRÓT

Goście z KMP

9 listopada 2012 r. kolejne zajęcia z udziałem funkcjonariuszy KMP , tym razem odbyły się w naszej szkole. Ćwiczyliśmy  algorytmy postępowania w przypadku wtargnięcia napastnika do szkoły w ramach programu "Zapobiec-Przetrwać". Pan asp. Adam Papke z Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy przeprowadził ćwiczenia antyterrorystyczne oraz bezpiecznych zachowań. Zapoznaliśmy się z rodzajami broni palnej. Sporo wiemy o  odpowiedzialności prawnej nieletnich.

Więcej na:

http://www.bydgoszcz.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/_portal/135271208650a0bf96537ac/%C4%86wiczenia_%E2%80%9EZapobiec-Przetrwa%C4%87%E2%80%9D_z_uczniami_Gimnazjum_nr_24_w_Bydgoszczy_.html

http://www.mmbydgoszcz.pl/431591/2012/11/12/policjanci-mowili-uczniom-co-robic-podczas-ataku-terrorystow?category=naSygnale

http://bydgoszcz.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1611205,bydgoszcz-cwiczenia-policjantow-z-uczniami-gimnazjum-nr-24,id,t.html

POWRÓT

Pierwsze umiejętności

Podczas zajęć, które realizujemy z podziałem na grupy, nauczyliśmy się już resuscytacji krążeniowo – oddechowej u osób dorosłych.

 

II ogólnopolska konferencja „Edukacja dla bezpieczeństwa a nauczanie pierwszej pomocy. Zintegrowane działania służb ratowniczych i placówek oświatowych”

W dniach 18- 19 października 2012 r. wzięliśmy udział w ogólnopolskiej konferencji, która odbyła się w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Wykład inauguracyjny zatytułowany „Bezpieczeństwo zdrowia publicznego
w zagrożeniach środowiskowych” wygłosił prof. dr hab. Jerzy Konieczny z Uniwersytetu Szczecińskiego. W programie konferencji znalazły się m.in.: sesje poświęcone zadaniom podejmowanym na rzecz edukacji dla bezpieczeństwa, współczesnym zagrożeniom
i udzielaniu pierwszej pomocy w nagłych stanach zagrożenia życia oraz edukacji dla bezpieczeństwa - założeniom reformy programowej.

Zajęcia warsztatowe przybliżyły tematykę wkłuć doszpikowych (BIG), trudnej intubacji, roli kapnometrii w działaniach ratunkowych a także promocji nowych rozwiązań technologicznych wykorzystywanych w medycynie pola walki.

Na zakończenie konferencji uczestniczyliśmy
w pokazie sytuacji zakładniczej przygotowanym przez KMP w Bydgoszczy.

Zrobił na nas ogromne wrażenie!!!

Szczegóły w zakładce - KONFERENCJA.

 

POWRÓT

Z takimi uczniami można poczuć się bezpiecznie

Jedynka

Agnieszka Kamińska 08.10.2012

foto: Wikipedia/CC/Sascha Faber

Relacja R. Erdmanna Dodaj do playlisty

 

W gimnazjum w Bydgoszczy otwarto klasę ratowniczą. Młodzież ma zajęcia na komendzie policji, będzie mogła przyjrzeć się pracy antyterrorystów.

To na razie jedyna taka klasa w Polsce.

Jej pomysłodawczyni Barbara Boniek chce kształcić młodych ludzi, którzy będą potrafili udzielać pierwszej pomocy w sytuacjach kryzysowych. Nauczycielka ma nadzieję, że inne miasta będą się wzorować na tym przykładzie.

W Gimnazjum nr 24 w Bydgoszczy w klasie ratowniczej kształci się 20 uczniów.

Niektórzy młodzi ludzie, którzy wybrali tę klasę, mówią, że w przyszłości chcą być ratownikami medycznymi. Gimnazjalistów odwiedzić mają m.in. antyterroryści, w tym Andrzej Kruczyński z Centrum Kształcenia Antyterrorystycznego.

Więcej na:

http://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/698729,Z-takimi-uczniami-mozna-poczuc-sie-bezpiecznie-

 

POWRÓT

Pierwsze zajęcia w KMP - 5 października 2012 r. 

Pierwsze zajęcia zrealizowane we współpracy z Komendą Miejską Policji odbyliśmy w komisariacie przy ul. Wojska Polskiego 4F w Bydgoszczy. Zapoznaliśmy się z pracą oficera dyżurnego, a także nauczyliśmy się w jaki sposób należy zabezpieczyć miejsce wypadku komunikacyjnego. Mieliśmy możliwość obejrzenia wozu APRD – Ambulansu Pogotowia Ruchu Drogowego, który zaprezentowali nam policjanci z KMP.

Jesteśmy wyjątkowi

Wyróżniają nas specjalnie przygotowane koszulki z emblematem klasy i Gimnazjum nr 24, oczywiście czerwonego koloru.

Inauguracja 2012/2013

3 września 2012 r. rozpoczęliśmy zajęcia w klasie ratowniczej Gimnazjum nr 24 w Bydgoszczy. Jest to jedyna taka klasa w Polsce. Realizujemy autorski program „Edukacji dla bezpieczeństwa” w wymiarze 3 godzin tygodniowo.  Czeka na nas wiele niespodzianek…

POWRÓT

 

KLASA RATOWNICZA  przygotuje ucznia do reagowania
w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

Gimnazjaliści wezmą  udział w zajęciach zorganizowanych we współpracy
z wysokiej klasy specjalistami z Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, Kliniki Medycyny Ratunkowej CM UMK, Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM, Centrum Szkolenia Ratownictwa, WOPR, Centrali Szkoleń Antyterrorystycznych  oraz zawodowymi żołnierzami.

Zajęcia będą się odbywały w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Zwiększona zostanie liczba godzin o 2  w tygodniu w całym cyklu nauczania wraz
z podziałem na 2 grupy.

Program szkolenia uwzględniać będzie wszystkie niezbędne dla absolwenta szkoły umiejętności z zakresu bezpieczeństwa ogólnego i przygotowania na wypadek zagrożeń życia i zdrowia. Na zajęciach gimnazjaliści dowiedzą się min. jak postępować w przypadku powodzi, pożaru, wypadku drogowego, czy ataku terrorystycznego. Zdobędą wiedzę z zakresu: anatomii człowieka z elementami fizjologii i patologii, stanów zagrożenia życia, ratownictwa medycznego, medycznych zabiegów ratunkowych.

Dzięki tym wiadomościom uczniowie uzyskają przygotowanie do organizowania działań ratowniczych i udzielania  pomocy.

Uczniowie uczący się w klasie ratowniczej będą mogli ubiegać się o odpowiednie uprawnienia związane ze specjalnością nauczania. Wpłynie to na preferowanie absolwentów klasy podczas dalszej edukacji ukierunkowanej na pracę w różnego rodzaju służbach ratowniczych oraz  podjęcia dalszej nauki w klasach o profilu ratowniczym, biologiczno- chemicznym, tzw. szkołach mundurowych itp.

Zapraszamy wszystkich odważnych uczniów, pragnących poznać tajniki niesienia pomocy potrzebującym osobom w obliczu różnorodnych zagrożeń, a jednocześnie chętnych  do przeżycia przygody.

Zapewniamy:

- Rozwijanie pasji i zainteresowań.

- Przygotowanie się do reagowania w sytuacjach kryzysowych.

- Uzyskanie dodatkowych kwalifikacji np. patenty WOPR, kurs BLS/AED Europejskiej Rady Resuscytacji.

- Udział w konkursach, turniejach.

- Prężnie działający Wolontariat.

POWRÓT

 

 

 

 

 

Informacje
o konkursach

FINAŁ V OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „DZIAŁAM BEZPIECZNIE”

10 czerwca 2017 r. na terenie Gimnazjum nr 24 w Bydgoszczy odbył się finał V Ogólnopolskiego Konkursu „Działam bezpiecznie”.

W eliminacjach uczestniczyło 150 drużyn. Do finału zakwalifikowało się 26 trzyosobowych drużyn. Do Bydgoszczy dotarły 23  trzyosobowe drużyny, wraz z opiekunami.

Finaliści konkursu

I miejsce                          Gimnazjum nr 7 w Lublinie 

II miejsce                           Gimnazjum nr 24 w Bydgoszczy

 Gimnazjum nr 30 w Bydgoszczy

III miejsce                          Gimnazjum nr 12 w Poznaniu

 

Nagroda Wojewody Kujawsko –Pomorskiego                   Gimnazjum w Chwiramie

Nagroda Prezydenta Miasta Bydgoszczy                             Gimnazjum w Raszkowie z siedzibą w Pogrzybowie

Nagroda Komendanta Miejskiego Policji w Bydgoszczy   Gimnazjum nr 18 w Szczecinie

Nagroda Przewodniczącej OIPiP                                            Publiczne  Gimnazjum w Marciszowie

Nagroda RO Bocianowo – Śródmieście – Stare Miasto   Gimnazjum nr 28  w Bydgoszczy

Nagroda Dyrektora Szkoły Mundurowej BZDZ                  Gimnazjum nr 46 w Bydgoszczy

Po części konkursowej odbyły się pokazy tresury psów przygotowane przez  KM Policji oraz  atrakcje zorganizowane przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Laureaci odbierali nagrody z rąk: Przedstawiciela Wojewody: Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UW Przedstawiciela Prezydenta: Dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM, Naczelnika Wydziału Prewencji KMP,  Dyrektora Szkoły Mundurowej BZDZ,  Przewodniczącej Rady Osiedla Bocianowo – Śródmieście – Stare Miasto, właściciela firmy INOTIS.  

Partnerami konkursu są: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, INOTIS.

Organizatorami tego przedsięwzięcia są: Gimnazjum nr 24, Kujawsko –Pomorskie Kuratorium Oświaty, Wyższa Szkoła Gospodarki, Komenda Miejska Policji, Zespół Szkół nr 22.

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikomJ 


 Partner Konkursu

www.word.bydgoszcz.pl

 

 

 POWRÓT

V OGÓLNOPOLSKI KONKURS

„Działam bezpiecznie”

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

 

WAŻNE

Test - konkurs "Działam bezpiecznie"

 

Szanowni Państwo.
Test konkursowy będzie dostępny 24 kwietnia 2017 r. o godz.12.00
na platformie ONTE po uprzednim zalogowaniu.
Proszę o wcześniejsze zalogowanie i zmianę hasła.
Na ONTE znajdują się testy próbne, które pozwolą zapoznać się z platformą zdalnego nauczania. Zapraszamy do ćwiczeń.

ckpis.onte.byd.pl
korzystamy z linku do konkursu Działam bezpiecznie

W przypadku problemów z platformą proszę o kontakt z Panem informatykiem  Jackiem Rudniewskim:<jacekr@byd.pl>

 

Znaczenie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach jest doniosłe. Od szybkości decyzji, celowości zabiegów ratowniczych wykonanych doraźnie, bezpośrednio po zaistnieniu nieszczęśliwego wypadku zależy nieraz dalszy los poszkodowanego, a czasami i jego życie.

Każdy z nas powinien znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz procedury postępowania w obliczu różnorodnych zagrożeń. Zarówno dzieci, jak i młodzież mogą służyć pomocą w nagłych zdarzeniach i jednocześnie mobilizować dorosłych do aktywności w tym zakresie.

Zapraszamy uczniów do udziału w konkursie, aby mogli sprawdzić i jednocześnie podnieść swoje umiejętności reagowania na zagrożenia.

Regulamin  Pobierz /pdf/

REGULAMIN KONKURSU

 

I.ORGANIZATORZY

         Gimnazjum nr 24                            Wyższa Szkoła Gospodarki          Zespół Szkół nr 22

         ul. Kościuszki 37 A                          ul. Garbary 2                                 ul. Opławiec 157

         85 – 079 Bydgoszcz                                     85-229 Bydgoszcz                          85-485 Bydgoszcz

         www.gimnazjum24.bydgoszcz.pl              www.wsg.byd.pl                 www.zs22.pl

 

II.CELE KONKURSU

1/doskonalenie praktycznych umiejętności,

2/ kształtowanie prawidłowych reakcji i relacji wobec osób poszkodowanych, poczucia odpowiedzialności za zdrowie, życie własne i innych,

3/uzyskanie podstawowych wiadomości dotyczących postępowania przy stłuczeniach, zranieniach, krwotokach, obrażeniach układu kostnego, omdleniach, utracie przytomności, utonięciach, oparzeniach, zachłyśnięciach,

4/ inicjowanie działań na rzecz ochrony zdrowia,

5/ rozpoznawanie zagrożeń i reagowania na nie,

6/ kształtowanie umiejętności reagowania w sytuacjach kryzysowych.

 III.UCZESTNICY KONKURSU

Uczniowie szkół gimnazjalnych całej Polski.

IV.WARUNKI KONKURSU

Wysłanie zgłoszenia 3 – osobowej drużyny z nazwiskiem opiekuna, adresem i nazwą placówki, telefonem kontaktowym, adresem e-mail. Każda szkoła może wysłać zgłoszenie 1 drużyny.

Uczestnicy wezmą udział w dwuetapowych zmaganiach:

W ramach eliminacji – pisemny test.  Po zakwalifikowaniu do finału pozoracja wypadku.

V. TEMATYCZNY ZAKRES KONKURSU

1.Pierwsza pomoc w :


 
 • stłuczeniach,
 • zranieniach,
 • krwotokach,
 • obrażeniach układu kostnego,
 • omdleniach,
 • utracie przytomności,

2. Zagrożenia naturalne:

§         powodzie, trzęsienia ziemi, pożary, huragany, tsunami, osuwiska, lawiny, mrozy, upały.

 

 

 • utonięciach,
 • oparzeniach,
 • zadławieniach
 • resuscytacja osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia.

 

 


 

3. Zagrożenia techniczne.

4. Katastrofy komunikacyjne.

5. Systemy alarmowania i informowania ludności.

6. Ewakuacja ludzi i zwierząt.

7. Źródła promieniowania i jego skutki.

8. Sposoby zabezpieczenia żywności.

9. Środki ochrony skóry i dróg oddechowych.

VI.TERMIN ZGŁOSZENIA

Zgłoszenia należy nadsyłać w terminie od 13 marca do 31 marca 2017 r. przy pomocy arkusza znajdującego się na stronie www.aktywnyuczen.byd.pl w zakładce KONKURSY I OLIMPIADY/KONKURSY. Zgłoszenia nadesłane po terminie nie będą honorowane.

Eliminacje pisemne odbędą się drogą internetową poprzez platformę Wyższej Szkoły Gospodarki
w Bydgoszczy w dniu 24 kwietnia 2017 roku.

Szczegółowe informacje dotyczące pisemnej części będą przesłane zgłoszonym placówkom na wskazany adres e – mail zadeklarowany przez uczestników konkursu w formularzu zgłoszeniowym. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za podanie nieprawidłowego adresu e–mail oraz za niedostarczenie przez serwer informacji. Wysłana wiadomość przez Organizatora na wskazany adres e–mail oraz umieszczona
w elementach wysłanych, uważana jest za dostarczoną.

Finał konkursu –10 czerwca 2017r. /sobota/ na terenie Gimnazjum nr 24 w Bydgoszczy.

VII. NAGRODY

Organizatorzy konkursu przewidują dla zwycięskich drużyn nagrody rzeczowe, a dla pozostałych uczestników finału dyplomy.

VIII. Informacje o konkursie można uzyskać  telefonicznie  u organizatora - Barbary Boniek 508 301 582.

Celem konkursu jest nie tyle rywalizacja, ale troska o jak najpełniejsze przygotowanie uczniów do udzielania pierwszej pomocy i reagowania na różnorodne zagrożenia.

 

Zapraszamy do udziału w konkursie!

 

 

Literatura

 

www.prc.krakow.pl – wytyczne resuscytacji ERC

 

red. M. Grześkowiak, Z. Żaba – Postępowanie w stanach zagrożenia życia, Kraków 2012.

Ł. Wrycz – Rekowski, K. Izbicki, Edukacja dla bezpieczeństwa – gimnazjum , wyd. OPERON.

M. Goniewicz, Z. Smutek, A. W. Nowak-Kowal, Edukacja dla bezpieczeństwa, wyd. OPERON.

J. Słoma, G. Zając, Żyję i działam bezpiecznie, Edukacja dla bezpieczeństwa, wyd. Nowa Era

B. Breitkopf, D. Czyżow, Edukacja dla bezpieczeństwa. gimnazjum podręcznik, wyd. WSiP 

Henryk Śnieżek, Edukacja dla bezpieczeństwa, wyd. Żak

B. Boniek, R. Podlewski, M. van der Coghen,  Wybrane nagłe stany zagrożenia życia, Bydgoszcz

Literatura pomocnicza:

B. Boniek, A. Kruczyński, Ł. Wrycz –Rekowski, Ciekawi świata, Edukacja dla bezpieczeństwa, wyd. OPERON.

 

 

 

 

IV Ogólnopolska Konferencja „Edukacja dla bezpieczeństwa”

W dniach 20- 21 października 2016r. na terenie WSG w Bydgoszczy odbyła się IV ogólnopolska konferencja „Edukacja dla bezpieczeństwa a nauczanie pierwszej pomocy. Zintegrowane działania służb ratowniczych i placówek oświatowych”, współorganizowana przez naszą placówkę. Wzięło w niej udział ponad 300 osób reprezentujących zarówno środowiska medyczne, jak i nauczycielskie. Bogaty program merytoryczny poparty konsultacjami oraz udziałem znakomitych gości w Konferencji, a także profesjonalna część warsztatowa stały się gwarantem wyposażenia w stosowną wartość dodaną do podstawy programowej zajęć edukacyjnych EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA dla wszystkich uczestników. Wydawnictwa oświatowe i firmy medyczne zapewniły możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną.

Mamy nadzieję, że każdy z uczestników zakończył konferencję bogatszy o kolejne doświadczenia. Szczególne podziękowania kierujemy do osób realizujących warsztaty, których zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

 http://www.radiopik.pl/2,48636,edukacja-dla-bezpieczenstwa-a-nauczanie-pierwsze

http://metropoliabydgoska.pl/bezpieczenstwo-i-ratownictwo-w-teorii-oraz-w-praktyce-tematem-dwudniowej-ogolnopolskiej-konferencji/

http://metropoliabydgoska.pl/strazacy-gorale-na-dachu-zdjecia/